Katrování a decapé – současné trendy podlah

Katrování a decapé – současné trendy podlah

Přední místa v žebříčku nejmodernějších dřevěných podlah dnes zastávají zástupci designových úprav. Hladkým jednobarevným podlahám odzvonilo a jejich uplatnění razantně přebírají katrované podlahy nebo barevné variace decapé na dřevních vláknech. Pojďme se tedy podívat, jak vypadají trendy, které by vám při výběru podlahy rozhodně neměly uniknout.

Ať už se jedná o způsob opracování nebo barevná kouzla, dřevo na podlaze nabírá na vyšperkovaném designu. Představa fádní dřevěné podlahy může jít v dnešní době zcela stranou. Hitem, po kterém se vám bude s radostí chodit, je nový způsob opracování dřevěných lamel, tzv. katrování. Tento zajímavý efekt vzniká záměrným narušením hladkého povrchu dřevěné nášlapné vrstvy ve směru kolmém na strukturu přírodního materiálu. Výsledkem je na dotek hrubší povrch se zářezy, což vyvolává vzhled blízký surovému dřevu. Na první pohled si bude každý naprosto jistý tím, že jde o čistě přírodní podlahu, jejíž kresbu a charakter katrování náležitě zdůrazní. Kontakt s podlahou v této úpravě se stane příjemným zážitkem, protože díky drobným zoubkům při chůzi pocítíte lehkou masáž. „Praktickou výhodou dřevěných katrovaných podlah je to, že se nemusíte obávat jejich poškození. Drobné škrábnutí nebude ve speciálně opracované ploše vůbec znát. Finální povrchovou úpravu můžete standardně vybírat mezi olejem nebo lakem,“ podotýká pan Jaromír Kajan ze společnosti Stilparkett, která se ve svých podlahách řídí italskými trendy. Právě v jižanské kolíbce podlahového designu je už nyní vlna oblíbenosti katrovaných podlah víc než obrovská.

Opravdovou specialitou mezi dřevěnými podlahami je barevná úprava nazývaná decapé. Své kouzlo má na zmiňovaných katrovaných podlahách, ale také na podlahách, které prošly kartáčováním. „Během výrobních procedur se do pórů dřeva nanáší jiná barva, než do které je tónově laděna většina povrchu. Tím dochází k výslednému barevně atraktivnímu efektu,“ upřesňuje pan Jaromír Kajan. Tímto výrobním postupem pohledově vystoupne úchvatná kresba dřeva a ještě více ji umocní volba odstínů z opačného konce barevné škály. Velmi žádaná je kombinace světlého decapé na tmavém podlaze nebo naopak, ale individuálním přáním se meze nekladou. Na kartáčovaných podlahách působí decapé jemně a přirozeně. V případě katrování je zabarvení druhého tónu výraznější a díky němu na sebe podlaha dokáže bravurně upoutat pozornost. Vlákna i suky obarvené způsobem decapé ponesou svůj vlastní šarm a budou utvářet výjimečnost podlahy, která se stane estetickou královnou vašeho interiéru.